Zarejestruj się za darmo, aby wziąć udział

prof. dr hab. med. Andrzej Mariusz Fal
Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego

Ukończył studia na Akademii Medycznej (nr DIL 1477994) oraz na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Executive MBA Dublin/Aachen/Lilles. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, alergologii i zdrowia publicznego, kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych PIM MSWiA w Warszawie, profesorem Katedry Zdrowia Publicznego UM we Wrocławiu oraz Collegium Medicum UKSW w Warszawie. Był dziekanem Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW i Dyrektorem Instytutu Nauk Medycznych. Opublikował w Polsce i za granicą ponad 350 prac z dziedziny alergologii, chorób wewnętrznych i zdrowia publicznego (IF>300, H=17). Wypromował trzynastu doktorów.

Jest Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, członkiem Rady Dyrektorów GLiMMER Initiative, profesorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Połtawie. Jest także członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowej Rady Geriatrii i Gerontologii, Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Przewodniczy radzie naukowej NaukaPrzeciwPandemii. Jest doradcą do spraw zdrowia publicznego Pracodawcy RP.

Prof. Fal był dyrektorem naukowym projektu KnowHealth; członkiem Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk; przedstawicielem Polski w European Medicines Agency (EMA CAT) w Londynie, Przewodniczącym Komitetu Europe and CIS w American Academy of Allergy Asthma and Immunology, członkiem zarządu światowego Stowarzyszenia Bronchologii. 

Prof. Fal w latach 2004-2005 był Dyrektorem Departamentu Świadczeniobiorców Centrali NFZ w Warszawie. Wcześniej, w latach 2001-2002 – członkiem Rady Dolnośląskiej Regionalnej Kasy Chorych, 2005-2007 – członkiem Rady Nadzorczej Dolnośląskiego Centrum Medycznego „Dolmed” S.A., członkiem rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Przez dwie kadencje był członkiem Rady Nadzorczej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. 

Odbył staże naukowe i kliniczne w National Heart and Lung Institute w Londynie, Uniwersytecie w Lund oraz, w ramach stypendium Fulbrighta, w Johns’ Hopkins University w Baltimore. 

Skip to content